Mięśniochwat określany jest „chorobą poświąteczną”. Poważna choroba najczęściej atakuje konie, które powracają do intensywnej pracy po dłuższej przerwie. Czym charakteryzuje się mięśniochwat? Jak leczyć groźne schorzenie?

Mięśniochwat – krótka charakterystyka

Mięśniochwat (inaczej miopatia przeciążeniowa) powstaje na skutek zaburzeń przemiany materii w mięśniach. Do nieprawidłowości dochodzi najczęściej wtedy, kiedy wierzchowiec, po dłuższej przerwie od treningów, narażony jest na zbyt duży wysiłek. Przez zaburzenia metaboliczne dochodzi do obrzęku komórek mięśniowych, które następnie obumierają. Zawarta w uszkodzonych komórkach mioglobina przedostaje się do krwi i moczu, barwiąc go na czerwonawy kolor. Zwierzę, u którego rozwija się mięśniochwat, odczuwa bardzo silny ból. Brak zdecydowanej reakcji może mieć bardzo poważne konsekwencje – nawet śmierć zwierzęcia.

Mięśniochwat może rozwinąć się u każdego konia, nawet młodego. Jako główną przyczynę choroby specjaliści zaznaczają połączenie dwóch czynników: intensywnego wysiłku zaraz po przerwie i zbyt dużej ilości podawanej paszy w czasie wolnym od treningów. Ponadto, przyczyną rozwoju choroby może być również nieodpowiednie rozstępowanie konia przed lub po treningu.

Jak rozpoznać mięśniochwat?

Koń, u którego rozwija się choroba, zachowuje się nienaturalnie. Można zaobserwować u niego niepokój i przyspieszony oddech, silne poty mimo odpowiedniego występowania, sztywny chód, napięte i twarde mięśnie, szczególnie w okolicy zadu, objawy łagodnej kolki, trudność z oddawaniem moczu, w niektórych przypadkach krwiomocz.  Jeśli zaobserwujemy niepokojące zachowanie u konia, należy bezzwłocznie skonsultować się z weterynarzem.

Comments are closed.

Pin It