Praca za zachodnią granicą wiąże się nie tylko z atrakcyjnymi zarobkami, ale również możliwością skorzystania z atrakcyjnych dodatków socjalnych. Szczególnie dużym wsparciem dla Polaków pracujących za Odrą jest niemieckie „rodzinne”, czyli Kindergeld. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dodatkowe pieniądze? Na jak duże wsparcie możesz liczyć? Sprawdź!

Kindergeld, czyli niemieckie „rodzinne”

Niemieckie „rodzinne” przyznawane jest osobom wychowującym przynajmniej jedno dziecko i pracującym legalnie w oparciu o umowę z niemieckim pracodawcą. Nie jest istotne, czy pracujesz w Niemczech na stałe, jesteś pracownikiem kontraktowym czy sezonowym – świadczenie przysługuje każdemu, kto ma status  nieograniczonego płatnika podatku niemieckiego.

Kindergeld jest wypłacane co miesiąc przez Familienkasse. Dodatek można pobierać do momentu, aż dziecko będzie pełnoletnie lub, jeśli nadal się kształci, ukończy 25. rok życia. Rodzice dzieci niepełnosprawnych mogą uzyskać bezterminową pomoc. Wypłacane każdego miesiąca pieniądze mają zniwelować nierówności społeczne. Dzięki nim rodzice mogą zapewnić swoim pociechom  optymalne warunki  do życia, nauki, rozwoju czy leczenia.

Wysokość świadczenia

Wartość zasiłku uzależniona jest od dwóch czynników: płacy minimalnej w danym roku oraz liczby dzieci w gospodarstwie domowym. Na pierwsze i drugie dziecko przyznawane jest 219 €,  na trzecie 220 €, a czwarte i kolejne – 250 €.

Wydaje Ci się, że przegapiłeś swoją szansę na pieniądze dla swoich dzieci? Nic straconego! Możesz starać się o wypłatę zaległego świadczenia za minionych 6 miesięcy.

 

 

Comments are closed.

Pin It