Przebarwienia na dłoniach pojawiają się najczęściej w dojrzałym wieku. Jest to jeden ze skutków starzenia się skóry. Plamy starcze na rękach stanowią dla wielu osób defekt estetyczny, którego pragną się pozbyć. W jaki sposób usunąć przebarwienia na dłoniach? W tym artykule przedstawiamy sprawdzone metody stosowane w klinikach medycyny estetycznej.

Dlaczego powstają brązowe plamy na dłoniach?

Przebarwienia skórne pojawiają się na skórze już po 30. roku życia, a miejsca najbardziej narażone na ich występowanie, to obszary eksponowana na działanie promieniowania słonecznego. Najczęściej mówimy więc o przebarwieniach na twarzy, dekolcie i dłoniach. Na powstawanie przebarwień wpływ ma również gospodarka hormonalna, zwłaszcza w okresie menopauzy u kobiet i andropauzy u mężczyzn. Nie bez znaczenia są przyjmowane leki, stosowane kosmetyki czy dieta.

Przebarwienia na dłoniach nazywane są plamami soczewicowatymi. Uwydatniają się wraz z wiekiem i są konsekwencją wieloletniej ekspozycji skóry na słońce. Powstają na skutek wzrostu liczby melanocytów (komórek barwnikowych skóry) oraz zwiększonego wydzielania melaniny w skórze pod wpływem wymienionych czynników.

Laserowe usuwanie przebarwień na dłoniach

Z plamkami na dłoniach można skutecznie walczyć, zwłaszcza z pomocą osiągnięć medycyny estetycznej. Eksperci z Kliniki Miracki w Łodzi polecają usuwanie przebarwień z pomocą lasera. Jest to zabieg wykonywany przez lekarza medycyny estetycznej. Na przebarwienia stosuje się lasery frakcyjne, które działają poprzez uszkadzanie warstwy rogowej naskórka, gdzie znajdują się malanocyty odpowiedzialne za powstawanie szpecących plamek. Na skutek działania lasera w miejscach przebarwień tworzą się strupki, które po kilku dniach znikają, odkrywając jaśniejszą i zdrowszą skórę. Dla uzyskania satysfakcjonujących efektów konieczne jest zazwyczaj wykonanie serii zabiegów. Plan terapii ustala lekarz podczas konsultacji z pacjentem. Liczba zabiegów zależy przede wszystkim od stanu skóry i zaawansowania problemu.

Pomocne w usuwaniu przebarwień są również zabiegi złuszczające, które można zastosować w celu wzmocnienia efektów zabiegu laserowego lub jako samodzielną terapię – sprawdzają się przede wszystkim w usuwaniu drobnych i jasnych plamek. W połączeniu z laseroterapią wykonuje się również mezoterapię igłową na przebarwienia.

Domowe sposoby na pozbycie się plam na rękach

W walce z przebarwieniami na dłoniach można też sięgnąć po domowe sposoby, mając na uwadze, że są to raczej działania profilaktyczne, zapobiegające powstawaniu nowych plam. Proste, babcine metody mogą pomóc w nieznacznym zredukowaniu przebarwień, jednak nie usuną ich całkowicie. Jeśli masz skłonność do powstawania brązowych plam na dłoniach, możesz zastosować takie domowe sposoby, jak:

  • okłady z soku z cytryny,
  • maseczki z żelu aloesowego,
  • kremy rozjaśniające dostępne bez recepty,
  • kosmetyki zawierające witaminę C,
  • peelingi z kawy, cukru lub soli, wykonywane regularnie,
  • pamiętaj też o regularnym stosowaniu wysokich filtrów przeciwsłoneczny SPF 50+.

Czy całkowita redukcja przebarwień na rękach jest możliwa?

Przebarwienia na dłoniach to dla wielu osób poważny defekt estetyczny. Są one szczególnie widoczne na jasnej karnacji. Dzięki laseroterapii można je skutecznie zredukować, a nawet usunąć całkowicie. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten nie chroni przed powstawaniem nowych przebarwień. Aby im zapobiec, należy chronić skórę przed czynnikami szkodliwymi. Pamiętaj przede wszystkim o tym, żeby krem przeciwsłoneczny stosować nie tylko na twarz, ale również na dłonie.

W razie innych pytań dotyczących zabiegów medycyny estetycznej skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Łodzi.Comments are closed.

Pin It