W czasie lata i wczesnej jesieni warto korzystać z tego, co oferują sklepy warzywne oraz targowiska. Szeroki wybór warzyw i owoców pozwoli na urozmaicenie codziennych posiłków oraz stworzenie dań, które z pewnością przypadną do gustu domownikom.
Warzywa na naszych stołach
Warzywa i owoce powinny stanowić podstawę codziennego żywienia – powinny być one spożywane przede wszystkim w formie nieprzetworzonej, jak i delikatnie gotowanej. Surowe warzywa posiadają olbrzymie ilości witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają na funkcjonalnie naszego organizmu. Dodatkowo surowe warzywa i owoce posiadają również wiele naturalnego błonnika, który pozwala na regulowanie metabolizmu. Jakie warzywa i owoce spożywać latem? Przede wszystkim powinny być to pomidory, ale również rzodkiew, fasolka szparagowa, kalafiory, bób, kalarepa. Wśród owoców królują truskawki, czereśnie, maliny, brzoskwinie, wczesne jabłka.
Gotowanie warzyw – jak robić to prawidłowo?
Okazuje się, że od sposobu gotowania warzyw zależy to, jak wiele cennych składników odżywczych zachowają. Zdecydowana większość warzyw powinna być wyłącznie blanszowana – co to oznacza? Może być to przelanie ich wrzątkiem lub też gotowanie wyłącznie przez kilka minut, by delikatnie zmiękły. Jak ugotować fasolkę szparagową? Fasolka tego typu to jeden z ulubionych składników obiadowych w czasie lata. Warto jednak sprawdzić czy zakupiona fasolka jest młoda czy nieco starsza – będzie to warunkowało czas jej gotowania. Istotne jest również umycie fasolki oraz odkrojenie jej ogonków. Jeśli zauważymy zwłóknienia czy twardsze elementy – również powinny być one usunięte. Młodą fasolkę należy gotować od 10 do 20 minut. Starsza fasolka potrzebuje nieco więcej czasu. Warto co jakiś czas sprawdzać czy fasolka nie jest rozgotowana – wtedy zaczyna tracić swój charakterystyczny smak. Fasolkę po ugotowaniu należy przelać zimną wodą – w ten sposób skutecznie zatrzymamy proces gotowania wewnątrz warzywa. Fasolkę warto podawać z podsmażoną tartą bułką.
Comments are closed.