Historia strojów kąpielowych jest wprost zadziwiająca. Wpływ na metamorfozę tego elementu mody plażowej miały na pewno gusta i preferencje osób żyjących w tamtych czasach. Oprócz tego kostiumy kąpielowe stały się swoistego rodzaju elementami potwierdzającymi niezależność kobiet i ich wyzwalanie się z przyjętych norm i zasad.

Starożytność i średniowiecze – trudny czas dla kostiumów kąpielowych

Rekreacyjne pływanie w morzach w starożytności nie miało miejsca. Kąpiel w rzekach była dla większości przerażająca, dlatego też jedyną formą była kąpiel w prywatnych i publicznych łaźniach. Jeszcze wtedy osobno w łaźniach czas spędzały kobiety i mężczyźni. Nie widziano zatem potrzeby, by specjalnie zasłaniać swoje ciało. Po skończonym myciu wycierano się ręcznikiem i zakładano normalne ubrania. Podobna sytuacja miała miejsce także w średniowieczu, ponieważ wciąż funkcjonowały łaźnie. Kąpiele w rzece, czy jeziorze nie wymagały natomiast specjalnych strojów, wystarczyła tylko bielizna. Tak naprawdę początek ery kostiumów kąpielowych dopiero miał nadejść.

Pierwszy kostium kąpielowy – skromność

W dwudziestym wieku nadeszła chwila rekreacyjnych wyjazdów i kąpieli w morzach i jeziorach. Taki wypoczynek zyskał wielką popularność. Kobiety coraz częściej pojawiały się publicznie, więc nadszedł ten moment, w którym potrzeba kostiumu kąpielowego musiała zostać zaspokojona. Niestety pierwsze kostiumy kąpielowe były bardzo zabudowane i niewygodne. Dopiero pod koniec XIX wieku rozpoczęto szycie strojów z lżejszych materiałów, co zwiększyło komfort noszenia. Zrezygnowano z długich rękawów, odsłonięto ramiona.

Rewolucja – bikini

Pierwsze bikini zostało zaprojektowane w 1946 roku. Był to wielki przełom w historii kostiumów kąpielowych. Niestety w tym czasie taki projekt był szokujący i budził zgorszenie. Co więcej, nieliczni mieli chęć go reklamować, czy nosić. Tak naprawdę popularność bikini przyniosły ruchy związane z rewolucją seksualną w latach 60. Panie dumnie prezentowały swoje ciało w zaprojektowanym kilka lat wcześniej projekcie. Odtąd bikini stało się elementem wypoczynku plażowego i z roku na rok zyskiwało na popularności. Był to początek eksperymentów i wielu odważnych propozycji w modzie plażowej. Jako następne zostały wymyślone monkini, które odsłaniały całe piersi oraz stringi. Te drugie, nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn.

Współcześnie korzystamy z tych wszystkich projektów XIX i XX wieku. Wraz z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego na polskich plażach można zobaczyć różne typy kostiumów kąpielowych – jednoczęściowe lub dwuczęściowe. Tak naprawdę współcześnie rodzaj wybranego kostiumu kąpielowego zależy tylko i wyłącznie do gustów i preferencji osoby, która ten strój będzie nosić.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kostium kąpielowy.

Comments are closed.

Pin It