Liposukcja to zabieg, który pomaga w pozbyciu się tkanki tłuszczowej opornej na inne metody wyszczuplania. Polega na odessaniu nadmiaru tłuszczu, znajdującego się tuż pod skórą. Medycyna estetyczna dysponuje obecnie wieloma nowoczesnymi technikami, dzięki którym liposukcja stała się zabiegiem stosunkowo bezpiecznym i mało inwazyjnym. Dowiedz się więcej na temat współczesnych metod odsysania tłuszczu.

Co to jest liposukcja i jakimi metodami się ją wykonuje?

Liposukcja, nazywana też odsysaniem tłuszczu, kojarzona jest najczęściej z jej tradycyjną formą, która wiąże się z nieprzyjemną i długotrwałą rekonwalescencją, a także dużym ryzykiem powikłań. Współczesne metody liposukcji, wykorzystują nowoczesne technologii, dzięki którym są mniej inwazyjne, a równie skuteczne. Ich działanie polega na wstępnym rozbiciu tłuszczu, aby można go było bezpiecznie i skutecznie usunąć z organizmu – wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie. Zaletą tych zabiegów jest również możliwość wykorzystania tkanki tłuszczowej w zabiegu lipotransferu – przeszczepu do innych obszarów ciała w celu ich ujędrnienia, np. biustu czy pośladków.

Nowoczesne rodzaje liposukcji to m.in.:

  • Liposukcja ultradźwiękowa – tkanka tłuszczowa rozbijana jest dzięki wykorzystaniu zjawiska kawitacji. Lekarz wprowadza pod skórę cienki światłowód emitujący ultradźwięki. Tłuszcz zostaje usunięty bez naruszenia sąsiadujących tkanek, nerwów i naczyń krwionośnych.
  • Liposukcja wodna – polega na usuwaniu komórek tłuszczowych z organizmu za pomocą strumienia płynu, najczęściej soli fizjologicznej. Zabieg ten oddziałuje delikatnie na tkanki, „wymywając” tłuszcz z miejsca zabiegowego.
  • Liposukcja laserowa – laser wprowadzony pod skórę rozpuszcza komórki tłuszczowe, zamieniając je w emulsję. Następnie przez cienką kaniulę tłuszcz jest odprowadzany na zewnątrz. Dodatkowo laser obkurcza tkanki, dzięki czemu napina skórę i poprawia jej jędrność.

Jak wygląda zabieg odsysania tłuszczu?

Liposukcja w każdej postaci jest zabiegiem chirurgicznym, który może zostać wykonany tylko przez doświadczonego chirurga, m.in. w warszawskiej Klinice Miracki. Zobacz więcej miejsc, w których poddasz się temu oraz innym zabiegom modelowania sylwetki. 

Procedura polega na wyekstrahowaniu odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej poprzez wprowadzenie kaniuli przez jedno lub więcej małych nacięć w skórze. Nacięcia są umieszczane w miejscach, w których będą najmniej widoczne, często w naturalnych fałdach skóry. Kaniula jest połączona wężykiem z jednostką podciśnieniową, przy pomocy której chirurg odsysa odpowiednią ilość tłuszczu. Po liposukcji odbywa się rekonwalescencja, która trwa mniej więcej dwa tygodnie, natomiast przez okres miesiąca trzeba nosić specjalne ubranko uciskowe, które wspomaga gojenie i modelowanie ciała.

Liposukcja sposobem na modelowanie ciała

Zabieg liposukcji to procedura, która daje chirurgowi dużą swobodę modelowania sylwetki Pacjenta. Dzięki usunięciu znacznych ilości tkanki tłuszczowej z problematycznych obszarów można w stosunkowo krótkim czasie wyszczuplić ciało nawet o kilkanaście centymetrów. Należy jednak pamiętać, że żaden rodzaj liposukcji nie jest metodą odchudzania. Zabiegu nie wykonuje się u osób otyłych i ze znaczną nadwagą. Liposukcja służy przede wszystkim redukcji tkanki tłuszczowej, a czasem może dodatkowo ujędrnić skórę i wygładzić cellulit. 

Comments are closed.

Pin It