Elektrokardiografia jest ogólnodostępnym badaniem serca, dzięki któremu szybko i sprawnie można wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśnia sercowego.
Badanie EKG — co to jest?
Badanie EKG to szybkie i tanie badanie serca, które można wykonać w szpitalu, przychodni czy karetce pogotowia. Dzięki niewielkiej aparaturze oraz kilku elektrodom można sprawdzić, czy ten niewielki narząd odpowiednio funkcjonuje.Badanie to znajduje zastosowanie w diagnostyce wielu chorób serca: arytmii, zapalenia mięśnia sercowego czy choroby wieńcowej.
EKG opisy — jak czytać wynik badania
Wynik badania drukowany jest na papierze milimetrowym. Dla wielu osób te nadrukowane „góry i doliny” są nieczytelne, jednak sprawne oko specjalisty jest w stanie wyczytać czy serce jego pacjenta pracuje odpowiednio.Podczas badania, które trwa około 5 minut zapisuje się kilka pełnych cyklów pracy serca. Za cały cykl uważa się: pauzę, wpłynięcie krwi do przedsionków, skurcz przedsionków i komór oraz wypłynięcie krwi z komór.Podstawowymi elementami analizowanymi przez lekarza są: załamek P, zespół QRS oraz załamek T. Każdy z tych parametrów ma odpowiedni czas trwania, odpowiednio rysuje się na papierze milimetrowym. Wszystkie odchyły takie jak: nieodpowiedni rozmiar parametru, jego brak lub odwrócenie powinien zaniepokoić lekarza.Poza tymi podstawowymi parametrami pod uwagę bierze się także odcinki i odstępy. Analizując je wraz z załamkami P i T oraz zespołem QRS można określić stan serca.W trakcie całej analizy należy wziąć pod uwagę wiek i wagę pacjenta oraz jego styl życia oraz ewentualne choroby współistniejące. Te wszystkie informacje zebrane w jedną całość pozwolą określić stan zdrowia pacjenta.
EKG opisy — czego nie da się wykryć za pomocą badania?
Choć badanie jest dokładne nie zawsze obrazuje ono co działo się z sercem wczesniej.
Badanie nie wykaże zaburzeń rytmu serca, które wystąpiły wcześniej, jeżeli w trakcie badania serce pracuje prawidłowo. Zawał, który nie objął całej grubości ściany mięśnia sercowego także nie zostanie wykazany przez EKG.Także waga pacjenta ma wpływ na poprawność wyników. U otyłych osób ich tusza może zaburzyć obraz badania. U osób wychudzonych elektrody mogą się często odpinać co z pewnością wpłynie na poprawność badania.
Comments are closed.