Firma DJB doradztwo na co dzień zapewnia wsparcie, jeśli chodzi o różne certyfikacje. Można by mówić dużo o takich dokumentach, jakie uznawane są na arenie miedzynarodowej. Jednym z takich certyfikatów jest ISO 9001, który pomaga wprowadzić do danego przedsiębiorstwa nowoczesny System Zarządzania Jakością.

Procedury główne w przedsiębiorstwie

Każda osoba stojąca na szczycie hierarchii w danym przedsiębiorstwie, zdaje sobie sprawę z tego, że ma się do czynienia z pewnymi procedurami bez których nie ma szans działać. Wdrożenie ISO 9001 na pewnym etapie również będzie odnosić się właśnie do takich procedur. Jest to potrzebne do tego, aby móc podnieść ich jakość, gwarantując tym samym lepsze działania. Mając na myśli procedury główne, mówi się tutaj o takich elementach, jak:

  • sprzedaż, 
  • projektowanie,
  • produkcja.

Są również i inne procedury główne. Trzeba jednak nadmienić, że są one tak naprawdę zależne od tego, czym zajmuje się dana firma. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że nie każde przedsiębiorstwo skupia się na działalności produkcyjnej, tylko usługowej. Oni również mogą postarać się o certyfikat ISO 9001.

Czym są procedury wspierające?

Kolejny ważny element, którego nie sposób pominąć, jeżeli ktoś chciałby być pewny tego, że cały proces certyfikacyjny zakończy się w sposób pozytywny. Procedury wspierające – jak sama nazwa mówi – to te elementy, których zadaniem jest wsparcie procedur głównych. Temat wydaje się skomplikowany, ale są one koniecznością. W szczególności, że ich zawieszenie może spowodować komplikacje w przypadku procedur głównych. Koniecznością jest także opracowanie odpowiednich wytycznych, jakie będą odnosić się chociażby do Infrastruktury, czy też Nadzoru nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym. Nie można również zapomnieć o tym, że potrzebne są odpowiednie załączniki do tych procedur.

Szkolenia i przeglądy

Jeden z końcowych etapów certyfikacji to szkolenia, jakie dedykowane są nie tylko dla kadry kierowniczej. Również szeregowi pracownicy muszą zapoznać się z wymaganiami normy ISO 9001:2015. Takie szkolenia pomagają zapoznać się z nowymi wytycznymi. Potem organizowany będzie (kilkukrotnie) audyt ISO 9001. Jest to o tyle ważne, aby przed przyznaniem certyfikatu, wykluczyć ewentualne błędy, jakie nadal zdarzają się na tym etapie. Dana firma otrzymuje odpowiednią ilość czasu na ich likwidację. Jest to konieczne, aby móc być pewnym tego, że proces certyfikacji faktycznie będzie mógł zakończyć się pozytywnie.

 

Comments are closed.

Pin It